Everything about Awards, eh?

Link: Canadian film and TV academy to rebrand

From Victoria Ahearn of The Canadian Press:

Link: Canadian film and TV academy to rebrand
The new head of the Academy of Canadian Cinema & Television says she’s taking inspiration from some powerhouse U.S. producers in an effort to get Canadians more interested in homegrown fare.

Beth Janson says she’s planning a “big rebrand and refresh” in January meant to improve the organization’s mission to promote and discover different kinds of content. Continue reading.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Jacob Tremblay, Camille Sullivan among winners at 2016 UBCP/ACTRA Awards

From a media release:

The 5th annual UBCP/ACTRA Awards took place this evening honouring five members for their work in the creative industries over the past year. With 32 nominees, winners were announced in the following categories:

Best Actor – Aleks Paunovic for his role in Numb

Best Actress – Camille Sullivan for her role in The Birdwatcher

Best Emerging Performer – Jacob Tremblay for his role in Room

Best Voice – Lee Tockar for his performance in Slug

Best Stunt  – Adrien Hein for his performance in Arrow

The John Juliani Award of Excellence was presented to John Wardlow, and the Lorena Gale Woman of Distinction Award was presented to Joy Coghill.

The Awards gala evening was hosted by Lochlyn Munro and the live show was produced by Jay Ono.

Highlights of the evening include:

  • A Meatloaf song parody about the recent CRTC decision called “6 out of 10 ain’t bad”
  • Joy Coghill, Lorna Gale Women of Distinction Award winner, recounted memories from her long, successful career

On hand were some of Vancouver’s top performers including Keegan Connor Tracy, Ty Olsson, Eli Goree, Ben Ratner, Crystal Lowe, Gabrielle Rose, Julia Benson and Peter Benson. ACTRA National President, Ferne Downey, and National Executive Director, Stephen Waddell, joined in the celebration, alongside ACTRA Toronto President, David Sparrow, and Toronto Executive Director, Sue Milling.

Sponsors of the awards show included AFBS, ACTRA National and ACTRA Performers’ Rights Society, SAG/AFTRA, Breakdown Services, Casting Workbook, Canadian Media Producers Association (B.C. Branch), D’Alessio Law Group, Finalé Post, Kestrel Workplace Legal Counsel LLP, and IATSE 669.

The Union of British Columbia Performers (UBCP/ACTRA) is an autonomous branch of ACTRA (Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists), the national organization of professional performers working in the English-language recorded media in Canada. ACTRA represents the interests of 22,000 members across Canada – the foundation of Canada’s highly acclaimed professional performing community.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

The Directors Guild of Canada honours the best in the business at 15th annual awards

From a media release:

The Directors Guild of Canada handed out 17 awards tonight honouring the best work created by Members this past year in a star-studded, elegant event. Three special career acknowledgments were also handed out during the evening, including the Lifetime Achievement Award to filmmaker Anne Wheeler. The inaugural DGC Discovery Award was presented to newcomer Chloe Leriche for her/his film Avant Les Rues.

Arisa Cox hosted the Awards Gala which was held at The Carlu in Toronto. Presenters included this country’s hardest working filmmakers and actors; Meredith MacNeill, Tracey Deer, Megan Follows, Director X, Benz Antoine, and Nicholas Campbell, to name just a few.

Below is a full list of the awards presented at the 2016 DGC Awards Gala:

DGC LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
Presented by Shaftesbury
Anne Wheeler

2016 DON HALDANE DISTINGUISHED SERVICE AWARD
Manny Danelon

2016 DGC HONOURARY LIFE MEMBER AWARD
Presented by BellMedia
Trina McQueen

DGC DISCOVERY AWARD
Presented by Entertainment One
Chloé Leriche – Avant les Rues

OUTSTANDING DIRECTORIAL ACHIEVEMENT IN FEATURE FILM
Presented by Technicolor
Paul Gross – Hyena Road

OUTSTANDING DIRECTORIAL ACHIEVEMENT IN MOVIES FOR TELEVISION AND MINI-SERIES
Presented by deluxe
Kari Skogland – Sons of Liberty

OUTSTANDING DIRECTORIAL ACHIEVEMENT IN DRAMATIC SERIES
Presented by Panavision
Helen Shaver – Vikings – Born Again

OUTSTANDING DIRECTORIAL ACHIEVEMENT IN COMEDY SERIES
Presented by SIM Group
Jerry Ciccoritti – Schitt’s Creek – Moira’s Nudes

OUTSTANDING DIRECTORIAL ACHIEVEMENT IN FAMILY SERIES
Presented by William F. White
Bruce McDonald – Heartland – Before the Darkness

ALLAN KING AWARD FOR EXCELLENCE IN DOCUMENTARY
Presented by Rogers Group of Funds
Guantanamo’s Child: Omar Khadr – Patrick Reed & Michelle Shephard
and
Haida Gwaii: On the Edge Of The World – Charles Wilkinson

BEST PICTURE EDITING – DOCUMENTARY
Cathy Gulkin – Guantanamo’s Child: Omar Khadr

BEST SHORT FILM
Portal to Hell!!!

BEST PRODUCTION DESIGN – FEATURE FILM
Presented by Pinewood Toronto Studios
Aidan Leroux – Born to Be Blue

BEST PRODUCTION DESIGN – MOVIES FOR TELEVISION AND MINI-SERIES
Presented by Vanguarde Artists Management
Rob Gray – Sons of Liberty

BEST PRODUCTION DESIGN – TELEVISION SERIES
John Dondertman – Orphan Black – Certain Agony Of The Battlefield

BEST PICTURE EDITING – FEATURE FILM
Matthew Hannam – Into the Forest

BEST PICTURE EDITING – MOVIES FOR TELEVISION AND MINI-SERIES
Ron Wisman Sr. & Ron Wisman Jr. – The Secret Life of Marilyn Monroe

BEST PICTURE EDITING – TELEVISION SERIES
D. Gillian Truster – Orphan Black – Scarred By Many Past Frustrations

BEST SOUND EDITING – FEATURE FILM
Hyena Road – Jane Tattersall, Supervising Sound Editor; Kevin Banks, Sound Editor; Ed Douglas, Sound Editor; David Evans, Sound Editor; Barry Gilmore, Sound Editor; Martin Gwynn Jones, Sound Editor, David Mccallum, Sound Editor; Brennan Mercer, Sound Editor; Dave Rose, Sound Editor; Claire Dobson, 1st Assistant Sound Editor; Krystin Hunter, 1st Assistant Sound Editor

BEST SOUND EDITING – MOVIES FOR TELEVISION AND MINI-SERIES
The Secret Life of Marilyn Monroe – Steve Medeiros, SFX Editor; Jane Tattersall, SFX Editor; Krystin Hunter, Dialogue Editor; David McCallum, Dialogue Editor; Susan Conley, ADR Editor; Joe Mancuso, Music Editor; Claire Dobson, 1st Assistant Sound Editor

BEST SOUND EDITING – TELEVISION SERIES
The Expanse – The Big Empty – Nelson Ferreira, Supervising Sound Editor and ADR Editor; Nathan Robitaille, Sound Designer; Tyler Whitham, SFX Editor; Dustin Harris, Dialogue Editor; Dashen Naidoo, 1st Assistant Sound Editor

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

The 2016 UBCP/ACTRA Awards nominees are announced

From a media release:

With a mission to build the BC star system, each year the UBCP/ACTRA Awards gala honours five members for work done in the past year. This awards show is the only peer-adjudicated performer awards show in BC, lending a strong sense of professional pride to the nominees and winners. The red carpet gala will take place at the Vancouver Playhouse on November 12, 2016.“We are extremely proud to showcase our homegrown talent at the fifth annual UBCP/ACTRA Awards. Each year has been special in its own way and we know that this year we will, once again, experience the feeling of pride we get when we honour the talent here in BC,” says Alvin Sanders, President of UBCP/ACTRA.
The nominees are:

BEST ACTOR

  • Steven Cree Molison: Blackstone (Retribution)
  • Eli Goree: Race
  • Brandon Jay McLaren: Slasher (In the Pride of His Face)
  • Ty Olsson: UnREAL (Savior)
  • Aleks Paunovic: Numb
  • Juan Riedinger: The Romeo Section (Mandate of Heaven)

BEST ACTRESS

  • Priscilla Faia: You Me Her (Cigarettes and Funions and Crap)
  • Crystal Lowe: Signed Sealed Delivered (From Paris with Love)
  • Carmen Moore: Blackstone (Flat Line)
  • Christina Sicoli: Paranormal Solutions Inc. (Happy Endings and New Beginnings)
  • Camille Sullivan: The Birdwatcher

BEST EMERGING PERFORMER

  • Emily Haine: Fargo (The Gift of the Magi)
  • Dejan Loyola: Saving Hope (Goodbye Girl)
  • Julie Lynn Mortensen: Drawing Home
  • Jacob Tremblay: Room
  • Jonathan Whitesell: The 100 (Terms and Conditions)
  • Mayumi Yoshida: The Man in the High Castle (The Illustrated Woman)

BEST VOICE

  • Peter Kelamis: My Little Pony: Friendship is Magic (The Hooffields and McColts: Big Daddy McColt)
  • Andrea Libman: My Little Pony Friendship is Magic (The One Where
  • Pinkie Pie Knows Pinkie Pie & Fluttershy)
  • Peter New: Littlest Pet Shop (Petnapped!; Sunil)
  • Lee Tockar: Slugterra (Get Pronto!; Pronto)
  • Vincent Tong: Nerds and Monsters (Tickle Stick/Monstarrrghs!; Irwin)

BEST STUNT

  • Leif Havdale: Arrow (Code of Silence)
  • Leif Havdale: The Flash (Legends of Today)
  • Adrian Hein: Arrow (Schism)
  • Stunt Ensemble (Rhys Williams, Leif Havdale): The Candidate
  • Stunt Ensemble (Mike Mitchell, Lauro Chartrand, Dean Choe, Scott Nicholson, Crystal Dalman): X Files (Babylon)

In addition to the five performance awards, two UBCP/ACTRA industry awards will be presented: the Lorena Gale Woman of Distinction Award and the John Juliani Award of Excellence.

The UBCP/ACTRA Awards will be held on Saturday, November 12, 2016 at the Vancouver Playhouse with over 600 industry professionals including UBCP/ACTRA members, press and politicians in attendance.

The Union of British Columbia Performers (UBCP/ACTRA) is an autonomous branch of ACTRA (Alliance of Canadian Cinema, Television and Radio Artists), the national organization of professional performers working in the English-language recorded media in Canada. ACTRA represents the interests of 22,000 members across Canada – the foundation of Canada’s highly acclaimed professional performing community.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ACISE-LA announces 2016 Golden Maple Awards winners

From a media release:

The Academy of Canadians in Sports and Entertainment – Los Angeles (ACISE-LA) just held the second edition of the Golden Maple Awards at Mohawk Bend in Silverlake, Los Angeles on Canada Day, July 1, 2016.

The event was hosted by actress Natasha Henstridge.

Missy Peregrym was honoured with the 2016 Maple of Excellence for Outstanding Acting Achievement Award, model/actor/social media celebrity Nick Bateman with the 2016 Maple of Excellence for Outstanding Social Media Achievement Award, Pop TV president Brad Schwartz with the 2016 Maple of Excellence for Outstanding TV Executive Award.

Members of ACISE-LA had the opportunity to vote for the winners in the following categories: Best Actor in a TV series broadcasted in the US, Best Actress in a TV series broadcasted in the US, Newcomer of the year in a TV series broadcasted in the US.

The winner is: Ricky Mabe, “Gigi Does It,” IFC for BEST ACTOR IN A TV SERIES BROADCASTED IN THE US

Other nominees were:

  • Ben Hollingsworth, “Code Black,” CBS
  • Brandon Jay McLaren, “Graceland,’ USA
  • Byron Mann, “Hell on Wheels,” AMC
  • Christopher Heyerdahl, “Hell on Wheels,” AMC
  • David Sutcliffe, “Proof,” TNT
  • Giacomo Gianniotti, “Grey’s Anatomy,” ABC
  • Jonathan Keltz, “Reign,” The CW

The winner is: Natalie Brown, “The Strain,” FX for BEST ACTRESS IN A TV SERIES BROADCASTED IN THE US

Other nominees were:

  • Amanda Crew, “Silicon Valley,” HBO
  • Britne Oldford, “Hunters,” Syfy
  • Emily Hampshire, “12 Monkeys,” Syfy
  • Emily Hampshire, “Schitt’s Creek,” PopTV
  • Erin Karpluk, “The Riftworld Chronicles,” Geek & Sundry
  • Laura Vandervoort, “Bitten,” Syfy
  • Lindy Booth, “The Librarians,” TNT

The winners is: Amanda Crew, “Silicon Valley,” HBO for NEWCOMER OF THE YEAR IN A TV SERIES BROADCASTED IN THE US:

Other nominees were:

  • Ennis Esmer, “Red Oaks,” Amazon Studios
  • Christopher Heyerdahl, “Hell on Wheels,” AMC
  • Giacomo Gianniotti, “Grey’s Anatomy,” ABC
  • Gregory Smith, “Rookie Blue,” ABC

(Photo courtesy of Faye Sadou)

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail